Investor Relations About us Beijing Capital International Airport
 Your location: Home Investor Relations Corporate GovernanceDirectors, Supervisors and Senior Management

Directors, Supervisors and Senior Management

Liu Xuesong
Chairman
Executive Director
aged 52, a senior engineer and an expert enjoying special government allowance from the State Council, was appointed as an executive director on 30 June 2014 and was reappointed as an executive director and was appointed as the chairman of the board on 28 June 2017. Mr. Liu graduated from Chengdu Science and Technology University with a master’s degree of the department of Polymer Materials. From June 1988 to February 1994, Mr. Liu served as an assistant engineer and engineer of the Second Research Institute of Civil Aviation Administration of China (“CAAC”). From February 1994 to January 1997, he served as the deputy general manager of Liuwei Company under the Second Research Institute of CAAC; from January 1997 to November 1998, the assistant to the director of the Second Research Institute of CAAC; from November 1998 to May 2000, the deputy director of the Second Research Institute of CAAC; from May 2000 to February 2002, the director and the party secretary of the Second Research Institute of CAAC. From February 2002 to February 2004, Mr. Liu served as the director and the deputy party secretary of CAAC Guizhou Administration Bureau. From February 2004 to February 2006, he was the deputy secretary (field practice) of Yan’an City of the CPC. From February 2006 to November 2009, he served as the director, a member of the standing committee and the secretary of the party committee of CAAC Northwest Regional Administration; from November 2009 to June 2011, the director, a member of the standing committee and the secretary of the party committee of CAAC North China Regional Administration; from June 2011 to March 2014, the director, a member of the standing committee and the deputy secretary of the party committee of CAAC North China Regional Administration. Mr. Liu has been the general manager and deputy party secretary of Capital Airport Holding Company (the “Parent Company”) since March 2014.

Mr. Han Zhiliang
Executive Director
aged 52, a senior economist, was appointed as an executive director of the Company on 25 August 2016 and was reappointed as an executive direct on 28 June 2017. He obtained a Bachelor’s degree in History from Inner Mongolia University and a Master’s degree in Management Science and Engineering from Chinese Academy of Agricultural Sciences. From July 1986 to December 2003, Mr. Han successively served as officer of Political Division, deputy director of Political Division, deputy chief of Personnel and Labour Division and chief of Personnel and Labour Division of Inner Mongolia Bureau under Civil Aviation Administration of China; from December 2003 to March 2004, he served as the chief of Human Resources and Education Division of Inner Mongolia Airports Group Company Limited. He served as the vice general manager and a member of the party committee of Inner Mongolia Airport Group Company Limited from March 2004 to February 2006, and then as a director, the general manager and deputy party secretary of the same company, and subsequently as the general manager and deputy party secretary of the same company from February 2006 to July 2009. From July 2009 to April 2015, he served as the general manager, a member of the party committee and the deputy secretary of the party committee of Hubei Airports Holding Company (from June 2014 to April 2015, he concurrently held such positions). He has been the vice general manager and a member of the party committee of the Parent Company since June 2014; he has been the general manager and deputy party secretary of the Company since March 2016.

Ms. Gao Lijia
Executive Director
aged 53, a senior engineer, was appointed as an executive director of the Company on 30 June 2014 and was reappointed as an executive direct on 28 June 2017. Ms. Gao graduated from the Computer Science Department, Beijing University of Aeronautics and Astronautics with a master’s degree of engineering. She also has the master’s degree of Business Administration from China Europe International Business School. From January 1989 to May 1995, Ms. Gao served at BUAA as deputy director and associate professor of the electronic engineering department. From May 1995 to June 1997, she worked in the electronic communication technology industry. From June 1997 to October 1999, Ms. Gao has been working as manager of Computer Division of Technological Equipment Department and then deputy director of Computer Centre of the Company. From October 1999 to October 2001, Ms. Gao served as the manager of the IT department of the Company. From October 2001 to February 2004, she became the manager of the Planning and Development Department of the Company. From February 2004 to March 2010, she was a deputy general manager of the Company. From March 2010 to April 2014, Ms. Gao served as the executive deputy general manager of the Company. From April 2014 to September 2016, Ms. Gao served as the executive deputy general manager of the Company (general manager level). Since August 2016, Ms. Gao has been the party secretary of the Company; since September 2016, she has concurrently served as the deputy general manager of the Company. Ms. Gao also serves as a member of Airport Information Technology Standing Committee of Airport Council International.

Mr. Gao Shiqing
Non-executive
Directors
aged 56,was reappointed as an non-executive direct on 28 June 2017. Mr. Gao graduated from Beihang University with a master’s degree in aviation engineering. From August 1983 to July 2004, Mr. Gao served as the deputy chief of Planning & Science Department and the Development & Finance Department in CAAC. From July 2004 to July 2005, he had been the assistant of general manager of the Parent Company, and has been the deputy general manager of the Parent Company since July 2005. Mr. Gao had been a non-executive director of the Company from June 2005 to June 2014.

Mr. Yao Yabo
Non-executive
Directors
aged 56, was appointed as a non-executive director of the Company on 15 June 2011 and was reappointed as a non-executive director of the Company on 28 June 2017. He graduated from the Civil Engineering and Architecture Department of Hebei Polytechnic College majoring in civilian construction, and was awarded a Bachelor’s degree. Mr. Yao obtained MBA degree from China Europe International Business School. He worked for China Civil Airport Designing Academy from July 1983 to January 1991 and served as senior staff of Human Resources and Labor Division of CAAC, deputy chief and chief of Infrastructure Management Office under Airport Division from January 1991 to September 1998. Mr. Yao served as deputy general manager of China Civil Aviation Engineering Consultancy Company from September 1998 to January 2001, served as deputy general manager and general manager of China Airport Construction Corporation from January 2001 to September 2009 and served as deputy general manager of the Parent Company from September 2009 to May 2015. He concurrently served as executive chief commander of Beijing New Airport Construction Headquarters from December 2010 to May 2015. Since May 2015, he has been the deputy general manager (general manager level) of the Parent Company. Since May 2015, he has concurrently served as chief commander of Beijing New Airport Construction Headquarters.

Mr. Ma Zheng
Non-executive
Directors
aged 59, was appointed as a non-executive director of the Company on 18 December 2014 and was reappointed as a non-executive director of the Company on 28 June 2017. Mr. Ma graduated from China University of Political Science and Law majoring in law and also obtained a Master’s degree in World Economics from the Party School of the Central Committee of C.P.C. Mr. Ma worked in Public Security Bureau of CAAC from August 1984 to April 1989. He served as a member at the director level and deputy chief of the Judiciary Division in System Reform, Regulations and Enterprise Management Department of CAAC from April 1989 to September 1998. From September 1998 to June 2000, he served as the deputy director of the Legal System Office under the general office of CAAC. He served as the deputy chief, chief, deputy director and director of the Policy and Regulation Department of CAAC from June 2000 to March 2014. From May 2012 to March 2014, he served as a commissioner of safety supervision of civil aviation of CAAC concurrently. Mr. Ma has been the general legal counsel and chairman of the Labor Union of the Parent Company since March 2014.

Mr. Cheng Chi Ming, Brian
Non-executive
Directors
aged 34, was appointed as a non-executive director of the Company on 26 February 2014 and was reappointed as a non-executive director of the Company on 28 June 2017. Mr. Cheng is an executive director of NWS Holdings Limited (“NWS”) (a public listed company in Hong Kong) and also a member of the Executive Committee and the Corporate Social Responsibility Committee of NWS. He has been with NWS since January 2008 and is mainly responsible for overseeing the infrastructure business and the merger and acquisition affairs of NWS Group. Mr. Cheng is the chairman and non-executive director of Integrated Waste Solutions Group Holdings Limited, Haitong International Securities Group Limited and Wai Kee Holdings Limited, all being public listed companies in Hong Kong. He is also a director of SUEZ NWS Limited (formerly know as Sino-French Holdings (Hong Kong) Limited), and a director of a number of companies in Mainland China. Mr. Cheng was also a non-executive director of Newton Resources Ltd (a public listed company in Hong Kong) (resigned on 23 January 2017) and a non-executive director of Tharisa plc (its ordinary shares are listed on JSE Securities Exchange and the London Stock Exchange) (resigned on 1 February 2017). He was a director of the Macao Water Supply Company Limited (resigned on 10 January 2017). He is currently a member of the 11th Zhejiang Hangzhou Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference. Before joining NWS, Mr. Cheng had been working as a research analyst in the Infrastructure and Conglomerates sector for CLSA Asia-Pacific Markets. Mr. Cheng holds a Bachelor of Science degree from Babson College in Massachusetts,USA.

Mr. Japhet Sebastian Law
Independent Non-executive Directors
aged 65, was appointed as an independent non-executive director of the Company on 12 June 2008 and was reappointed as an independent non-executive director of the Company on 28 June 2017. Mr. Law graduated from the University of Texas at Austin with Ph.D. in Mechanical/Industrial Engineering in 1976. Mr. Law was a Professor in the Department of Decision Sciences and Managerial Economics of the Chinese University of Hong Kong from 1986 until 2012. He was the Associate Dean and subsequently the Dean of the Faculty of Business Administration of the Chinese University of Hong Kong from 1993 until 2002. Prior to returning to Hong Kong, Mr. Law was the Director of Operations Research at the Cullen College of Engineering and Director of Graduate Studies in Industrial Engineering at the University of Houston, and was also involved with the U. S. Space Program in his career with McDonnell Douglas and Ford Aerospace in the United States. Mr. Law has acted as consultants with various corporations in Hong Kong and overseas. He is also active in public services, having served as Member of the Provisional Regional Council of the Hong Kong SAR Government and varies other committees, and is also active on the boards of profit, non-profit, and charitable organizations in Hong Kong and overseas. Since 1 May 2006, he has served as an independent non-executive director of Tianjin Port Development Holdings Limited (listed on the Stock Exchange). Mr. Law has been an independent non-executive director of the Company since 12 June 2008. Since 1 September 2008, Mr. Law has served as an independent non-executive director of Global Digital Creations Holdings Limited (listed on the Stock Exchange). Since 23 March 2009, he has also served as an independent non-executive director of BinHai Investment Company Limited (formerly “Wah Sang Gas Holdings Limited”, listed on the Stock Exchange). Since 18 June 2012, he has served as an independent non-executive director of Regal Hotels International Holdings Limited (listed on the Stock Exchange). Since 13 August 2012, he has also served as an independent non-executive director of Tianjin Binhai Teda Logistics (Group) Corporation Limited (listed on the Stock Exchange). From 11 August 2013 to July 2016, he has been an independent non-executive director of Shanghai La Chapelle Fashion Co., Ltd. (listed on the Stock Exchange). Since 1 September 2013, he has served as an independent non-executive director of Shougang Fushan Resources Group Limited (listed on the Stock Exchange).

Mr. Jiang Ruiming
Independent Non-executive Directors
aged 51, was appointed as an independent non-executive director of the Company on 15 June 2011 and was re-appointed as an independent non-executive director of the Company on 28 June 2017. He graduated from Department of Law of Peking University with a Bachelor of Law degree. He obtained a MBA degree from Tsinghua SEM. Mr. Jiang had been executive chief editor of China Food Industry Magazine, partner of Beijing Guofang Law Firm, executive partner of Beijing Grandfield Law Offices and a member of 10th and 11th Issuance Examination Commission of CSRC. He is currently an executive partner of Beijing Grandway Law Offices. Mr. Jiang was an independent director of Beijing Chinese All Digital Publishing Co., Ltd. (listed on the Shenzhen Stock Exchange) from 18 March 2014 to 21 June 2017.

Mr. Liu Guibin
Independent Non-executive Directors
aged 51, was appointed as an independent non-executive director of the Company on 15 June 2011 and was re-appointed as an independent non-executive director of the Company on 28 June 2017. He graduated from Zhongnan University of Economics and Law in 1989, is a Certified Public Accountant and one of the first group of senior members (practicing) of CICPA. Mr. Liu is senior partner of Ruihua Certified Public Accountants, in charge of internal training, risk quality control and operation instruction of major projects of the firm. Mr. Liu has served as a CPA for over 20 years and has extensive experience in businesses and theoretical knowledge. He is an expert in financial audit and consultancy. Meanwhile, Mr. Liu has accumulated abundant experience in restructuring and listing of enterprises and has profound research and unique point of view in restructuring and listing of enterprises as well as finance and securities. Since June 2015, Mr. Liu has also been an independent director of China Resources and Environment Co., Ltd. (formerly known as Shaanxi Qinling Cement Co., Ltd.) (listed on the Shanghai Stock Exchange). From April 2015 to June 2017, he served as an independent director of TROY Information Technology Co., Ltd. (formerly listed on the Shenzhen Stock Exchange).

Mr. Zhang Jiali
Independent Non-executive Directors
aged 62, is a senior economist. Mr. Zhang graduated from Heilongjiang University majoring in English and also participated the courses for the diploma of advanced study of modern management held by Hong Kong Professional Management Association. Mr. Zhang worked as a clerk in Research Institute of Qingdao Port Authority from February 1980 to November 1984; as a business analyst, deputy director, director, deputy general manager of Research Department of China Merchants Group Limited from November 1984 to August 1991; as a deputy general manager of Hong Kong Ming Wah Shipping Company Limited from August 1991 to March 1993; as a deputy managing director of China Merchants International Consultancy Company from March 1993 to July 1996; as a deputy general manager of Oversea Affairs Department of China Merchants Group from August 1996 to June 1997; as a deputy general manager of Department of Planning and Statistics of China Merchants Group from June 1997 to November 1998; as a deputy head of Preparation Unit of China Merchants Group Shanghai Company from November 1998 to October 1999; as the business supervisor of Asia of the USA-based Global Insight Company from February 2000 to March 2005; as the project supervisor of China Merchants Holdings (International) Company Limited from April 2005 to June 2005 and as the vice president of Shanghai International Port (Group) Co., Ltd. from July 2005 to January 2014.

Mr. Song Shengli
Chairman
Shareholders' Representative Supervisor
aged 55, was appointed as a supervisor of the Company on 30 June 2014 and was reappointed as a supervisor and was appointed as the chairman of the board on 28 June 2017. Mr. Song graduated from Southwest University of Political Science and Law with a bachelor’s degree in criminal investigation. Mr. Song worked as a cadre of the Public Security Bureau and general office of CAAC from July 1984 to October 1994. From October 1994 to October 2001, he served as the deputy director and director of the Secretariat under the general office of CAAC; from October 2001 to March 2008, as a full-time deputy director of the Leading Group Office for National Hijackings and the general captain of the Aircop Corps of CAAC. From March 2008 to December 2008, Mr. Song served as the director and party secretary of the Public Security Bureau, and the general captain and party secretary of the Aircop Corps of CAAC. From December 2008 to September 2009, he served as the director and party secretary of the Public Security Bureau, and the party secretary of the Aircop Corps of CAAC. From September 2009 to March 2014, he served as the director and party secretary of the Public Security Bureau, and the party secretary of the Aircop Corps of CAAC. From March 2014 to May 2015, Mr. Song served as the party secretary of the Company. He has been the party secretary and the deputy general manager of the Parent Company since May 2015.

Mr. Dong Ansheng
Independent Supervisor
aged 65, was appointed as a supervisor of the Company on 15 June 2011 and was reappointed as a supervisor of the Company on 28 June 2017. Mr. Dong was appointed as an independent non-executive director from December 2007 to June 2011. Mr. Dong graduated from the Law School of Renmin University of China with J.D. degree. Mr. Dong is a professor and PHD Supervisor of the School of Laws of Renmin University of China, and serves as the deputy director of Research Center of Civil and Commercial Law of the Renmin University of China. Mr. Dong currently serves as deputy master of China Securities Law Society and directorates in several Law Societies. Mr. Dong also participates in the legislation of the Company Law of the People’s Republic of China, the Securities Law of the People’s Republic of China and other related rules and regulations on governing securities. Since 1992, Mr. Dong has long term studies on the companies’ laws and securities laws. He had served as PRC legal advisor on the issue of shares, merger and acquisition and other listing matters of more than 40 listed A shares companies, several listed B shares companies and listed H companies and other listed companies in Hong Kong. Mr. Dong is also serving as an independent director of Beijing Wangfujing Department Store (Group) Co., Ltd. (listed on the Shanghai Stock Exchange), Shanghai New Huang Pu Real Estate Co., Ltd. (listed on the Shanghai Stock Exchange) and Wasu Media Holding Co., Ltd. (listed on the ChiNext of the Shenzhen Stock Exchange). He is also an independent non-executive director of Ping An Securities Group (Holdings) Limited (formerly known as Madex International (Holdings) Limited, listed on the Stock Exchange) and Beijing North Star Company Limited (listed on the Stock Exchange and the Shanghai Stock Exchange). He has ever been the independent director of Tongyu Heavy Industry Co., Ltd. (listed on the Shenzhen Stock Exchange) and resigned in March 2016.

Mr. Wang Xiaolong
Independent Supervisor
aged 62, was reappointed as a supervisor of the Company on 28 June 2017. He graduated from School of Economics of Peking University with Ph.D. degree. From December 1985 to April 1990, Mr. Wang served as the office director and department director of the Research Institute of China’s Economic Reforms in the National Committee of China’s Economic Reforms. From April 1990 to March 1994, Mr. Wang served as the deputy director and standing deputy director of Beijing New Technology Industrial Development Zone. From April 1994 to 1997, Mr. Wang served as a director and the deputy general manager of Hong Kong Jing Tai Industrial Corporation. From May 1997 to June 1998, Mr. Wang served as an executive director and vice-president of Hong Kong Beijing Holding Ltd. From June 1998 to December 2015, Mr. Wang served as the deputy chairman of the board and general manager of Beijing International Trust and Investment Co., Ltd. Since March 2016, Mr. Wang served as an independent non-executive director of VST Holdings Limited (listed on the Stock Exchange). Mr. Wang was appointed as an independent non-executive director of the Company from 12 June 2008 to 28 June 2017.

Mr. Deng Xianshan
Employees' Representative Supervisor
aged 51, was appointed as a supervisor of the Company on 6 June 2012. Mr. Deng graduated from the Department of History of Xiangtan University and was awarded an EMBA from Cheung Kong Graduate School of Business. Mr. Deng served as a lecturer for School of Textile Science and Technology of Beijing Union University from June 1990 to December 1994; the officer the Publicity Department of Beijing Capital International Airport from January 1995 to November 1995; the director of the Party Office of Beijing Airport Inflight Kitchen Ltd. from November 1995 to May 1998; the deputy director of the Publicity Department of Beijing Capital International Airport from May 1998 to November 1999; manager of the Administrative Management Division of the Company from November 1999 to November 2000; general manager, deputy party secretary and director of Beijing Airport Inflight Kitchen Ltd. from December 2001 to January 2009; deputy general manager and deputy party secretary of Jiangxi Airports Group Company from January 2009 to March 2012; deputy party secretary and the general secretary of the Disciplinary Committee of the Company from March 2012. He has been the chairman of the Labour Union of the Company since June 2012.

Mr. Chang Jun
Employees' Representative Supervisor
aged 40, was appointed as supervisor of the Company on 6 June 2012. Mr. Chang graduated from the Civil Aviation Institute of China, majored in air traffic control, and also had an MBA degree of School of Economics and Management, Beijing University of Aeronautics and Astronautics. From July 1999 to October 2002, Mr. Chang served as a seat allocation officer of Operation Management Department, commander and coordinator, and airfield business assistant. From October 2002 to July 2006, he worked as a secretarial assistant of Personnel Administration Department of the Company. From July 2006 to October 2009, he served as a duty manager of the Operational Control Centre of the Company. From October 2009 to May 2011, he worked as a deputy manager of the Operational Control Centre of the Company. He has served as deputy head of Working Group of the Party and director of the Labour Union Office of the Company since May 2011.

Mr. Han Zhiliang
General Manager
aged 52, a senior economist, was appointed as the General Manager of the Company on 22 March 2016. He obtained a Bachelor’s degree in History from Inner Mongolia University and a Master’s degree in Management Science and Engineering from Chinese Academy of Agricultural Sciences. From July 1986 to December 2003, Mr. Han successively served as officer of Political Division, deputy director of Political Division, deputy chief of Personnel and Labour Division and chief of Personnel and Labour Division of Inner Mongolia Bureau under Civil Aviation Administration of China; from December 2003 to March 2004, he served as the chief of Human Resources and Education Division of Inner Mongolia Airports Group Company Limited. He served as the vice general manager and a member of the Party committee of Inner Mongolia Airport Group Company Limited from March 2004 to February 2006, and then as a director, the general manager and deputy Party secretary of the same company, and subsequently as the general manager and deputy Party secretary of the same company from February 2006 to July 2009. From July 2009 to April 2015, he served as the general manager, a member of the Party committee and the deputy secretary of the Party committee of Hubei Airports Holding Company (from June 2014 to April 2015, he concurrently held such positions). He has been the vice general manager and a member of the Party committee of the Parent Company since June 2014; he has been the general manager and deputy party secretary of the Company since 22 March 2016.

Ms. Gao Lijia
Deputy General Manager
aged 53, a senior engineer, was appointed as the deputy general manager of the Company in September 2016. Ms. Gao graduated from the Computer Science Department, Beijing University of Aeronautics and Astronautics (BUAA) with a master’s degree of engineering. She also has the master’s degree of Business Administration from China Europe International Business School. From January 1989 to May 1995, Ms. Gao served at BUAA as deputy director and associate professor of the electronic engineering department. From May 1995 to June 1997, she worked in the electronic communication technology industry. From June 1997 to October 1999, Ms. Gao has been working as manager of Computer Division of Technological Equipment Department and then deputy director of Computer Centre of the Company. From October 1999 to October 2001, Ms. Gao served as the manager of the IT department of the Company. From October 2001 to February 2004, she became the manager of the Planning and Development Department of the Company. From February 2004 to March 2010, she was a deputy general manager of the Company. From March 2010 to April 2014, Ms Gao served as the executive deputy general manager of the Company. From April 2014 to September 2016, Ms. Gao served as the general manager level executive deputy general manager of the Company. Since August 2016, Ms Gao severed as the party secretary of the Company. Since September 2016, Ms Gao severed as the deputy general manager of the Company. Ms Gao also serves as a member of Airport Information Technology Standing Committee of ACI.

Mr. Zhang Wei
Deputy General Manager
aged 51, was re-appointed as the deputy general manager of the Company in June 2014. Mr. Zhang is an engineer, holds the bachelor’s degree in environmental monitoring from the Environment & Chemistry Department of Beijing University of Technology, and the master’s degree in agriculture extension from Beijing Forestry University. Mr. Zhang successively served as chief of the Environmental Protection & Greening Section, supervisor of the Greening Team under the Airport Management Department, and vice manager of the Greening Team under the Airport Management Department and manager of the Administrative Management Division of the Company from July 1988 to June 2003; and as general manager, chairman and party secretary of Beijing Capital Airport Food Management Company Limited from June 2003 to January 2009; as deputy party secretary, secretary of the Disciplinary Committee, chairman of the labor union of Chongqing Airports Group Company from January 2009 to June 2010, and as deputy general manager and deputy party secretary of Chongqing Airports Group Company from June 2010 to March 2012. He has been the deputy general manager and member of Party committee of the Company since March 2012.

Mr. Wang Weiyu
Deputy General Manager
aged 53, was appointed as the deputy general manager of the Company in April 2015. Mr. Wang obtained a bachelor’s degree in political education from Beijing Normal University and an EMBA degree from the City University of Hong Kong. Mr. Wang taught at the high school affiliated to Beijing Normal University from July 1985 to April 1996 and worked at the Expansion Headquarters of the Capital Airport from April 1996 to May 2000. He successively served as the office director, assistant to office manager, manger of Quality & Security Department and the Party secretary of aviation safety and security department of the Company from May 2000 to January 2006; as the general manager, chairman and Party secretary of Capital Airport Aviation Security Co., Ltd. from January 2006 to March 2008; as president of the School of Management of Capital Airport from March 2008 to June 2009; as the deputy general manager and a member of Party committee of Heilongjiang Airports Management Group Co., Ltd. from June 2009 to June 2010; as the deputy general manager and deputy Party secretary of Heilongjiang Airports Management Group Co., Ltd. from June 2010 to April 2012; and as the Party secretary and deputy general manager of Heilongjiang Airports Management Group Co., Ltd. from April 2012 to April 2015. He has been the deputy general manager and a member of Party committee of the Company since April 2015.

Mr. Du Qiang
Deputy General Manager
aged 47, was appointed as the deputy general manager of the Company in April 2015. Mr. Du graduated from the School of Economics and Management of Inner Mongolia University majoring in economics, and holds the master’s degree from the University of International Business and Economics. He served as assistant at the deputy chief level of the Transportation Services Department of Inner Mongolia Bureau, Civil Aviation Administration of China; chief of the Transportation Section; assistant, deputy secretary, vice manager and manager of the Transportation Services Department, and chief of the Marketing Section; and vice general manager and a member of the party committee of Inner Mongolia Airports Group Company. From January 2009 to July 2011, Mr. Du served as director, general manager and deputy party secretary of Beijing Aviation Ground Services Company Limited. From July 2011 to April 2015, he served as director of operations and a member of the party committee of the Company and concurrently as general manager, Party secretary and deputy Party secretary of Capital Airport Aviation Security Co., Ltd. He has served as the deputy general manager and a member of Party committee of the Company since April 2015.

Mr. Shen Lancheng
Chief Financial Officer
aged 46, a senior accountant, holds the qualification of Certified Public Accountant, was appointed as the Chief Financial Officer of the Company on 26 June 2016. Mr. Shen graduated from the China Civil Aviation Institute, majoring in financial plans. He also holds a master’s degree in accounting from Deakin University in Australia and a Master of Business Administration from Tsinghua University. From July 1993 to December 1999, Mr. Shen successively served as the accountant, the deputy director of the Financial Office and the chief of the Financial Division of Equipment Management Department of Beijing Capital International Airport. From December 1999 to February 2003, he served as the manager of the Financial Department of Beijing Bowei Airport Support Limited. From February 2003 to February 2005, he successively served as the head, the assistant general manager of the Investment and Management Department and the assistant general manager of Planning and Development Department of Capital Airports Holding Company. From February 2005 to February 2006, he served as the chief financial officer of Chongqing Airports Group Company. From January 2006 to January 2009, he served as the general manager of Legal Affairs and Auditing Department of Capital Airports Holding Company. From January 2009 to November 2010, he served as the general manager of Auditing and Supervision Department of Capital Airports Holding Company. From November 2010 to July 2016, he served as the general manager of Operation Management Department of Capital Airports Holding Company. He has been the CFO of the Company since July 2016.

Mr. Luo Xiaopeng
Secretary of the Board
aged 41, a senior accountant, was appointed as the secretary of the board of the Company on 19 October 2016. Mr. Luo graduated from Jiangxi University of Finance and Economics and obtained a bachelor’s degree in monetary banking and a master’s degree in finance. Mr. Luo used to teach in Jiangxi University of Finance and Economics, and joined the Company in August 2003 and he has over 12 years’ experience of financial management in the Company. From August 2003 to September 2011, Mr. Luo successively served as an assistant, the director of financial planning and cost management and the deputy manager of the financial department in the Company. From September 2011 to April 2013, he served as the deputy manager of the financial department in the Company and was responsible for overseeing the whole department. Since April 2013, he has been serving as the general manager of the financial department in the Company. He was appointed as the secretary of the board of the Company on 19 October 2016.

learn more >>

Board of Directors

Supervisory Committee

  • 144 hours
  • Beijing and Airport Schiphol Become sister Airports
Copyright